Myślenie projektowe w Customer Experience.
Jest wiele definicji Design Thinkingu, ale najkrócej (i praktycznie) to: rozwiązywanie problemów z punktu widzenia osób, których ten problem dotyczy, czyli wynikających z doświadczeń klienta. Najlepiej rozwiązywać te problemy w interdyscyplinarnych zespołach i wykorzystywać do tego myślenie dywergencyjne i konwergencyjne. Mówiąc prościej najpierw poszukujemy wielu rozwiązań, pomysłów i ich wariantów aby później wybrać i dostosować to jedno najlepsze.
W myśleniu projektowym najważniejsze kroki to:
- Empatyzowanie, czyli zrozumienie potrzeb
- Definiowanie problemu, czyli wyzwanie projektowe
- Generowanie pomysłów, czyli prace kreatywne
- Budowanie prototypów, czyli wizualne skonkretyzowanie
- Testowanie, czyli informacja zwrotna od użytkownika.
Opisane etapy układają się w proces:
Zrozum --> Odkryj --> Wizualizuj --> Opiniuj
Projektować można wszystko: od przedmiotów, przez usługi, po modele biznesowe i całe organizacje. Ale ważne jest żeby Design Thinkingu nie mylić z Designem. Najtrafniej cechy i kompetencje myślenia projektowego określa funkcja"Business Designera" - miksu trzeźwego podejścia biznesowego i kreacji.
Jakich umiejętności wymaga się od Business Designera/Design Thinkera?
W pracy metodą design thinking przydają się cechy i umiejętności tak oczywiste jak: kreatywność i myślenie kreatywne czy analityczne, ale równie ważna jest empatia i przyjmowanie punktu widzenia odbiorców, a do tego myślenie krytyczne, ciekawość i optymizm oraz praca zespołowa.
Kolebką Design Thinking jest Uniwersytet Stanforda i działająca tam instytut d.school.
W d.school uczy się 8 podstawowych umiejętności:
- poruszania się w niejednoznaczności,
- uczenia się od innych,
- syntetyzowania,
- eksperymentowania,
- konkretyzowania,
- prototypowania,
- komunikowania,
- zarządzania projektowego.
W projektowaniu doświadczeń doskonale znajdą zastosowanie wszystkie powyższe umiejętności, więc wszystkich działających w obszarze Customer Experience namawiam do stosowania praktyk Design Thinking w swojej pracy, jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście:)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz